Kolory lata – Żółty

15 cze

Temat kompleksowy realizowany w gr. 5-latków: JEŻYKI, SMERFY

Temat dnia: Żółty

Cele: doskonalenie umiejętności uważnego słuchania, poszerzanie słownika czynnego dzieci o nazwę zawodu, usprawnianie pamięci wzrokowej.

Proponowane sposoby realizacji tematu:

1. „Co ma żółty kolor?” – rozmowa z dziećmi. Dzieci rozwiązują zagadki Tomasza Jabłońskiego:
Cóż to jest za gwiazda, co na żółto świeci,
Daje światło, ciepło, radują się dzieci. (Słońce)
Cóż to za roślinka – jak małe słoneczko,
Żółte płatki wokół, na łodyżce mieszka,
Jak jest jeszcze mała, to ją podlewamy,
A jak już dojrzeje – nasionka zjadamy. (słonecznik)
Zadajemy dzieciom pytanie: Co jeszcze kojarzy się wam z kolorem żółtym?.

2. Pokaz zdjęć przedstawiających słońce w różnych porach dnia (świt, południe, zmierzch).

Dzieci uważnie oglądają obrazki. Następnie zadajemy pytania: Czy Słońce rzeczywiście jest żółte?; Jaki kolor ma Słońce, gdy pojawia się na horyzoncie?; Jaki kolor ma Słońce, gdy jest wysoko na niebie?; Jaki kolor ma Słońce, gdy chowa się za horyzont?; Jaką rolę pełni Słońce?.

Wyjaśniamy pojęcie horyzont. Jest to linia, wzdłuż której niebo wydaje się stykać z powierzchnią ziemi.

3. „Zabawa z lusterkami” – zabawa badawcza. Przygotowujemy dla dziecka lusterko. Wszyscy wspólnie manipulują lusterkami, kierując je w stronę Słońca. Następnie obserwują, jak promienie słoneczne odbijają się od tafli lusterka i powstają tzw. zajączki.

4. „Mierzymy promienie Słońca” – zabawa dydaktyczna. Potrzebne będzie
żółte koło z papieru oraz odchodzące od niego paski różnej długości. Zadaniem dzieci jest przyjrzeć się uważnie i powiedzieć, który promień jest najkrótszy, a który najdłuższy.
Następnie proponujemy, aby dzieci zmierzyły długość promieni za pomocą
sznurka. Pomagamy dzieciom odpiąć promienie, a dzieci dokonują pomiarów. Na koniec prosimy, aby dzieci ułożyły promienie od najkrótszego do najdłuższego.

5. Osłuchanie z piosenką:

Piosenka na kolorowe lato
sł. Agnieszka Galica
muz. Tadeusz Pabisiak
Przyszło do nas lato,
kolorowe lato.
Hej maluchy, hej dzieciaki,
co wy na to?
Będziemy po łące
biegać na bosaka,
razem z żabą zieloną
przez kałuże skakać.
Ref. Hej maluchy, hej dzieciaki,
co wy na to,
że będziemy się bawili całe lato?
Przyszło do nas lato,
pełne słońca blasku.
Wybuduję gdzieś nad rzeką
zamek z piasku.
Będziemy motyle
gonili po łąkach.
Policzymy, ile kropek
ma biedronka.
Ref. Hej maluchy…

6. Zachęcamy do zabaw na świeżym powietrzu i korzystania ze słońca, kiedy tylko się pojawi.

7. “Żółte stworki potworki”- zadanie dla chętnych. Lepienie z żółtej plasteliny. Dodatkowo dziecko wymyśla imię dla swojego stworka.