Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy im zaoferować.

23 kwi

            Bajki od zawsze były sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych, pomagają najmłodszym poznawać i nazywać emocje, są nośnikiem wartości .

Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje jednak u dziecka spontanicznie, musi ją wzbudzić rodzic, nauczyciel w procesie wychowania.

            Musimy pamiętać, że głośne czytanie dzieciom ma nieocenione korzyści, to bardzo dobry sposób na spędzanie czasu wolnego. Wystarczy kilkanaście minut dziennie spędzonych nad lekturą.

Poprzez utożsamianie się z bohaterami dzieci są w stanie przepracować rożne trudne sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami, nabywają umiejętności społeczne i emocjonalne. Czytanie uczy odróżniać dobro od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć. Dzięki czytaniu bajek i baśni dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychologiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy.

Poza wieloma walorami, o których mowa wcześniej, podczas czytania dziecku wyrażamy swą miłość i zainteresowanie, jesteśmy blisko, więc zacieśniamy łączącą nas więź z dzieckiem. Dziecko czuje, że ten czas zarezerwowany jest tylko dla niego – czuje się ważne i kochane. W ten sposób wzrasta u niego poczucie wartości, buduje pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Głośne czytanie uczy języka, rozwija słownictwo. Sprawia, że dziecko będąc dorosłym posługiwać się będzie poprawnym, pięknym językiem.

Czytanie dziecku przygotowuje go i zachęca do samodzielnego czytania w przyszłości. Dziecko dorasta w przekonaniu, że czytanie jest przyjemnością.

Rozwija również wyobraźnię dziecka, uczy myślenia, wnioskowania, poprawia koncentrację, a także ćwiczy pamięć i uwagę.

W książkach dla dzieci bardzo często podkreślane są pozytywne zachowania i postawy, natomiast te negatywne spotykają się z dezaprobatą. Dzięki temu dziecko uczy się, które zachowanią są dobre, a które nie.

Głośne czytanie chroni przed uzależnieniem od mediów! – to bardzo ważne, w dzisiejszych czasach media są bardzo łatwo dostępne. Dziecko znając wartość czytania łatwiej zrezygnuje z telewizora czy komputera na rzecz książki.

            Dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy czytali dzieciom od najmłodszych lat.

Izabela Szczurek